کاربر گرامی : شما با موفقیت وارد سایت شده اید.
 
جستجو در بانک اطلاعات صنعت ایمنی و حفاظتی
بخش علمی - Innovation in Video Surveillance Tech at a Crossroads-Part 1
نوآوری در عرصه نظارت تصویری در نقطه عطفی مهم – قسمت اول

Innovation in Video Surveillance Tech at a Crossroads: Part 1

نوآوری در عرصه نظارت تصویری در نقطه عطفی مهم – قسمت اول

این مقاله قسمت اول از حرکت‌های نظارت تصویری از دیدگاه چندین کارشناس صنعت سیستم‌های ایمنی و حفاظتی است. در این قسمت از این مقاله که در این شماره به چاپ می‌رسد، چندین حرکت در صنعت را مورد بررسی قرار می‌دهیم، حرکت مداوم به سمت سیستم‌های IPو شبکه‌ای و این که شرکت‌ها چه تمهیداتی را اندیشیده‌اند تا از گروه بسیار وسیع کاربران ابزارهای آنالوگ پشتیبانی به عمل آورند.

در طول دهه گذشته حرکتی آرام و یکنواخت در زمینه تکامل نظارت تصویری وجود داشته است. چیزی که زمانی نسبتاً امری بسیار ساده بود و شامل تنظیمات ساده کابل کواکسیال از دوربین به نمایشگرهای مداربسته و دستگاه‌های VCRمی‌شد، با قابلیت اتصال شبکه‌ای و قدرت روزافزون در زمینه پردازش تصویری متحول گردیده است.

در نتیجه این روند صنعت به این شکل شده، چیزی که زمانی یک حسگر امنیتی بی‌مصرف بود، به ابزاری هوشمند تبدیل گردیده که به مدیران حفاظت و امنیت، داده‌هایی مناسب ارائه می‌کند. در نتیجه آنها می‌توانند در مقابل خطرات از این ابزارها استفاده کنند و پس از روی دادن اتفاقات مختلف، به بررسی آنها بپردازند. این امر در بسیاری از قابلیت‌های آنالیز تصویری امروزی، ارائه شده توسط محصولات ویدیویی، در هر دو سطح نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قابل مشاهده است. همچنین این امر را می‌توان در بسیاری از دوربین‌های وضوح بالای عرضه شده در بازار حال حاضر دید.

علی‌رغم این پیشرفت‌های فن‌آوری و نقطه عطف در فروش تجهیزات تصویری IPو شبکه‌ای (حداقل بر حسب درآمدها)، این واقعیت همچنان وجود دارد که تجهیزات آنالوگ هنوز هم در بسیاری از مکان‌ها مورد استفاده هستند و حجم وسیعی از سهم بازار آینده را نیز در اختیار خواهند داشت.

با توجه به این مسئله آینده ابزارهای آنالوگ و شبکه‌ای به چه صورت خواهد بود؟ یکی از سایت‌های معتبر صنعت سیستم‌های ایمنی و حفاظتی در کنفرانس ASISدر شهر شیکاگو با گفتگویی با کارشناسان صنعت این مسائل را مورد بررسی قرار داد.

 

بزرگ‌ترین تحول و حرکت در نظارت تصویری دنیا

سؤال: از دیدگاه شما بزرگ‌ترین حرکت و تحول در بازار کنونی نظارت تصویری دنیا چیست؟

«فردریک نیلسون»، مدیرعامل شرکت Axis Communications: اگر به برخی از تحقیقات اخیر بازار توجه کنید، بدون هیچ شکی متوجه می‌شوید که .... آینده از آنِ سیستم‌های IPاست و تنها راه پیش روی ما همین می‌باشد. به تصور من، در تحقیق اخیر مؤسسه IHS، محققین می‌خواهند بگویند که «در نقطه عطفی از زمان قرار داریم، نیمی از فروش بازار به تجهیزات IPتعلق دارد و این تنها راه پیش روی صنعت است و در آن شکی نیست» و چیزهایی از این قبیل. در صورتی که به آمار و ارقام کمی بیشتر توجه کنید، می‌بینید در بحث درآمدها نیمی از بازار در اختیار نظارت تصویری IPقرار دارد. اما اگر به تعداد دوربین‌های در حال نصب توجه نمایید، بر اساس اعلام مؤسسه IHSاین عدد کمی بیش از دو میلیون دوربین IPبوده که امسال نصب شده‌اند و این مسئله احتمالاً درست است، اما هنوز هم شش میلیون دوربین آنالوگ در بازار هست که در حال نصب می‌باشند. البته این دوربین‌ها هر کدام درآمد کمتری را به همراه می‌آورند، به همین دلیل است که میزان فروش بازار IPبه اندازه آنالوگ است، اما با توجه به تعداد کانال‌های نصب شده، می‌بینیم که هنوز 75 درصد از بازار، مختص تجهیزات آنالوگ است و به تصور من این امر تقریباً صحت دارد. تمامی آن دوربین‌ها به شکل عملیاتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، نه برای یک یا دو سال و بلکه احتمالاً برای پنج تا ده سال.

ما هنوز هم پتانسیل بالایی در زمینه دستگاه‌های رمزگذاری تصویری می‌بینیم و شرکت ما در هفته‌های گذشته محصولات نوآوری‌شده بسیاری را ارائه کرده است. راه‌های مختلفی هستند که شما می‌توانید خودتان را با یک دستگاه رمزگذار متمایز کنید، اما یکی از این نکته‌ها هزینه و قیمت هر دستگاه برای رقابتی کردن آنها با دستگاه‌های DVRاست. تصور می‌کنم که این راهکار به واقع با کارت‌های SDو یا به همراه دیگر نرم‌افزارها است و هزینه آن دارد پایین می‌آید و فکر می‌کنم که این مسئله عامل بسیار مهمی در سال‌های پیش رو باشد. می‌خواهیم نشان دهیم، معتقدیم این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است و فن‌آوری بسیار خوبی برای گذر و رسیدن به تجهیزات IPبه شمار می‌رود.

«فرانک دوفینا»، نایب‌رئیس ارشد فروش شرکت Samsung Techwinآمریکای شمالی: تردیدی نیست که حرکت و گذار به سمت سیستم‌های IPبزرگ‌ترین حرکت رایج در صنعت تجهیزات حفاظتی و امنیتی حرفه‌ای است. تنها به زمان بستگی دارد، در حالی که راهکارهای ارائه شده به شرکت‌ها، صنعت پخش و انتشار اخبار و همچنین مصرف‌کنندگان تجهیزات الکترونیکی همگی تحت تأثیر توسعه فن‌آوری‌های نوآورانه‌ای هستند که در ساختارهای حرفه‌ای به کار می‌روند. در این زمینه، تصاویر ویدیویی همراه مثال کاملی هستند. کاربران نهایی مایلند به صورت همراه به سیستم‌های دوربین IPدسترسی یابند و قابلیت کنترل نرم‌افزار از جمله نتایج رشد موجود در زمینه قابلیت‌های سیستم‌های شبکه‌ای است. ما در شرکت خود، تمامی تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا نیازهای روبه‌افزایش کاربران را در زمینه سیستم‌های همراه با بالاترین سطح عملکرد و ارزش ترکیب نماییم که هر دو هدف مالی/تجاری و امنیتی/حفاظتی را در بازار امروزی رفع کند.

 

«دیو پولین» رئیس بخش تجاری راهکارهای مدیریت امنیتی شرکت پاناسونیک: کیفیت تصاویر HDبیشترین میزان تحولی است که شاهد بوده‌ایم و این امر در حال تغییر دادن روشی است که مشتریان ما برای اجرا و ارتقا دادن سیستم‌های امنیتی و حفاظتی خود در نظر دارند. کارشناسان  امنیتی و حفاظتی با تهیه تصاویر HD، با ثبت و ضبط جزئیات چهره، نمادها، بافت و دیگر اطلاعات حساس با دقت و وضوح بی‌نظیری توانسته‌اند میزان آگاهی خود را از موقعیت‌ها و اتفاقات افزایش دهند. با افزایش نیاز به وضوح تصویری و مگاپیکسل بالاتر، به سرمایه‌گذاری وسیعی بر روی قابلیت‌ها و فن‌آوری‌های جدیدتر دوربین‌ها در شرکت خود پرداخته‌ایم که می‌توانند پاسخگوی این نیاز باشند و به مشتریان ما تصاویری شفاف و واضح ارائه می‌نمایند. در نتیجه این امر، راهکارهای ما از تولیدکنندگان دیگر متمایز می‌شوند.

«کورتنی دیلون»، مدیر ارتباطات شرکت سیستم‌های مایلستون (Milestone): دسترسی همراه و اشتراک‌گذاری تصاویر ویدیویی بین مکان‌های مختلف و هویت‌های گوناگون این روزها توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است. به خصوص در بخش آموزشی، جایی که بودجه‌ها محدود است، ما نیاز مدارس و حوزه قضایی را شناسایی کرده‌ایم تا به طور همزمان بر روی آنها کار کنیم و تا حد امکان، ایمنی دانش‌آموزان و کارکنان افزایش دهیم. برای اینکه این بخش‌ها را به خوبی پوشش دهیم، امسال سیستمی ارائه کرده‌ایم به نام: «ایمنی برای کودکان ما». هدف ما این است که مؤسسات آموزشی را قدرتمند سازیم تا بتوانند تصاویر ویدیویی را با استفاده از سیستم همراه شرکت ما ثبت و به اشتراک بگذارند. بدین وسیله به مراجع قانونی امکان دسترسی به تصاویر مدارس داده می‌شود تا در صورت بروز اتفاقی خاص وارد عمل شوند.

جورج ماروسیس، مدیر بخش فن‌آوری شرکت Genetec: سیستم‌های ابری و نظارت تصویری به عنوان خدمات که بستری یکپارچه ارائه می‌کنند، میزان پاسخ‌دهی اپراتور به رویدادها را افزایش داده، بر میزان آگاهی از رویدادها افزوده و بر پاسخ‌های زیرسیستم‌های چندگانه، مدیریت سطح خطر و ساختارهای تنظیم شده متمرکز شده‌اند.

چگونه می‌توان همزمان با حرکت به سوی تجهیزات IPاز مشتریان کنونی آنالوگ نیز پشتیبانی کرد

سؤال:با توجه به تعداد کاربران کنونی تجهیزات و فن‌آوری‌های آنالوگ، چه راهبردهایی را در نظر دارید تا همزمان با روند حرکت به سوی سیستم‌های IP، از کاربران آنالوگ نیز پشتیبانی کنید؟

نیلسون:مشتریانی به ما می‌گویند، می‌خواهند صدها دوربین جدید نصب کنند. آنها تجهیزاتی آنالوگ دارند، حال چه باید بکنند؟ البته همکاران نصب‌کننده ما ترجیح می‌دهند که به آنها دوربین‌های IPبفروشند، چرا که آینده آن تضمین شده، درآمد بیشتری برای آنها به همراه می‌آورد و خوشبختانه انتظارات مشتریان را بیشتر رفع می‌نماید. اما من تصور می‌کنم، باید به یاد داشت که دستگاه‌های کدگذار (encoders) زیادی در حال حاضر وجود دارند و مشتریان زیادی هستند که نیازمند سیستم‌های آنالوگ می‌باشند – حال می‌خواهد به دلیل نقص سیستم مجبور به ارتقای DVRشده‌اند یا اینکه حجم ذخیره‌سازی زیادی در اختیار ندارند. البته این مسئله در واقع فروش را از تجهیزات IPنمی‌گیرد، بلکه بر فروش DVRتأثیر می‌گذارد. بر طبق عادت، به افرادی که به یک فروشگاه می‌روند یا از طریق اینترنت سفارش خرید DVRدیگری را به جای دستگاه‌های خراب خود می‌کنند، پیشنهاد می‌دهیم تا در زمینه دستگاه‌ کدگذار خود تجدیدنظر نمایند. سیستم‌های جدید به صورت ساختار باز هستند، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و به شما زمان می‌دهند تا سیستم خود را به دوربین‌های شبکه‌ای ارتقا بخشید. این امر نیاز به کمی آموزش دارد و ما باید آن را به صورت داخلی انجام دهیم و همچنین اطمینان یابیم که کارکنان فروش ما آنها را به صورت درستی عرضه می‌کنند.

دوفینا:سیستم‌های آنالوگ با زیرساختارهای کابل کواکسیال، هنوز هم درصد قابل توجهی از سیستم‌های نظارت تصویری بازار کنونی را در اختیار دارند. ما این کاربران را با محصولات آنالوگ و HDجدیدی پشتیبانی می‌کنیم که به صورت مداوم در ساختار سیستم‌های آنها یکپارچه می‌شوند. همچنین ابزارهای مناسبی به آنها ارائه می‌کنیم تا سیستم‌های آنالوگ خود را با دوربین‌ها و دستگاه‌های ضبط تصویری هیبریدی ارتقا بخشند تا با سرعت حرکتی خودشان بتوانند به بسترهای IPمهاجرت نمایند. علاوه بر این، آداپتورهای کواکسیال/ اترنت جدیدی از تولیدکنندگان مختلف وجود دارند که این مهاجرت به سیستم‌های IPرا تسهیل می‌سازند. این مرحله گذار بسیار مهم  است و امکان دارد که چندین سال به طول بینجامد، چرا که هزینه‌های جایگزین کردن سیستم‌ها عاملی بازدارنده است.

پولین:ما متوجه هستیم که یک سیستم ممکن است نیازهای تمامی کاربران را رفع نماید و گذار از سیستم‌های موجود آنالوگ به سیستم‌های نظارت تصویری جامع IPیک شبه اتفاق نمی‌افتد. در نتیجه به عرضه کردن دوربین‌های آنالوگ نوآورانه و جدید به بازار ادامه می‌دهیم تا به مشتریان ویژه آنالوگ خود خدمات ارائه کنیم، در حالی که به درخواست فزاینده محصولات IPاز سوی مشتریان خود توجه نیز داریم. شرکت پاناسونیک همکاری نزدیکی با مشتریان خود دارد تا راهکارهای نظارت تصویری هیبریدی جدیدی ارائه نماید. این راهکارها به آنها این امکان را می‌دهد تا از مزایای سیستم‌های جدیدتر بهره‌مند شوند و در عین حال سرمایه‌گذاری خود را در زمینه فن‌آوری آنالوگ بهینه سازند و هزینه‌های مرتبط با تعویض کامل قطعات سیستمی را به حداقل برسانند. ساده‌تر شدن کاربری و هزینه‌های کمتر ورود که از سوی سیستم‌های هیبریدی ارائه می‌شود، به کاربران این فرصت را می‌دهد تا از فن‌آوری‌های پیشرفته IPبیشتری استفاده کنند و سیستم‌های خود را به صورت کارآمدتری در بیاورند.

پدرسون:مجموعه ابزارهای NVRجدید مدل Huskyما در شرکت مایلستون، نشان می‌دهند که ما نیازهای بازار سیستم‌های امنیتی قدیمی را در نظر داریم. در نتیجه به عرضه راهکارهای دیجیتال ساده‌تر و محصولات آماده به استفاده برای این بخش می‌پردازیم. این سخت‌افزارهای با عملکرد بالا از قبل و با استفاده از سیستم مدیریت ویدیویی ما نصب و تنظیم می‌شوند. برای آنهایی که می‌خواهند خودشان تجهیزات را انتخاب نمایند، محصولات جدید خانواده XProtectرا پیشنهاد می‌کنیم. این محصولات که در چند هفته آینده روانه بازار می‌گردند، به گونه‌ای طراحی شده که خرید، تنظیمات، نصب، نگهداری و مهاجرت به نرم‌افزارهای مدیریت تصویری ساده‌تر شود. قابلیت‌هایی از قبیل شناسایی دوربین و تنظیمات ویدیویی خودکار با پیام‌های کمکی که پیچیدگی‌ها را از بین می‌برد، به خصوص برای آنهایی که توانایی ITبالایی ندارند. نرم‌افزار مایلستون نه تنها از تعداد زیادی دوربین IPپشتیبانی می‌کند، بلکه همچنین امکان اتصال به ابزارهای آنالوگ از طریق کدگذارهای ویدیویی را نیز دارد. حرکت از آنالوگ به IPچه به صورت یک باره یا تدریجی به منظور کسب بیشترین استفاده از تجهیزات قدیمی ساده‌تر از قبل شده است.

 
 
 
مناقصات

 
 
 
 
بخش علمی

 
 
 
 
اخبار